Záhradná lavička - naše babičky vedeli, kde je dobre
#Chata a Chalupa #Novinka 05-01-2023

Záhradná lavička - naše babičky vedeli, kde je dobre

Autor: Katarína Galová

Všetky fotografie sú vlastníctvom: Pohoda na terase

Naše babičky vedeli, kde je dobre. Na lavičke. Na lavici. Na priedomí, na príjemnom slniečku, kde lúskali fazuľové lusky, lúpali kukuricu a mačka pri nich priadla spokojnosťou. Dnes nemusíte lúskať fazuľu,aj keď verím, že i táto činnosť má svoje čaro, stačí ak si spokojne užívate prítomnosť okamihu s pútavým výhľadom na obzor, krajinu, les, alebo pohľad na zeleň v záhrade. S teplým čajom, voňavou kávou alebo sviežim letným nápojom. Pohodlná lavica je základ pre váš dokonalý relax, odpočinok vo vašom vlastnom súkromí.

Lavičky nie sú už dnes výhradne určené len pre parky, kúpeľné mestá, námestia, či vidiecke oddychové plochy. Nájdu si rozhodne svoje miesto v našich záhradách, pri vidieckych domoch, chatách, či chalupách. Sú ozdobou romantických zákutí v záhrade, oddychových zón, altánkov, záhradných posedení, ale aj ako doplnok na priedomí, pri bazéne, pod oknom, pri vstupe do domu, v príjemnom chládku, či na mieste , kde slnko zahreje nielen telo, ale i dušu.

Napriek jednoduchosti tohto typu záhradného nábytku, je lavica ideálnym doplnkom, ktorý dodá vášmu obľúbenému miestu pocit dokonalej nostalgie, oddychu a pokoja. Na trhu sa nachádza množstvo druhov a materiálov, avšak najobľúbenejšími lavicami sú tie drevené. Takéto drevené lavičky majú svoju charakteristickú vôňu, kresbu dreva, vzhľad prepojený s prírodným prostredím, čím dodávajú priestoru svoju vlastnú prirodzenosť.

Drevený záhradný nábytok je však potrebné udržiavať a starať sa oň pravidelným čistením, ochrannými nátermi, lakmi a udržať tak stály farebný odtieň a životnosť nábytku, čo najdlhšie. Pre detailnejšie informácie, ako udržiavať záhradný nábytok zachovalý, farebne stály, sa môžete dozvedieť v ďalších mojich blogoch.

Ak drevenú lavicu máte dostatočne ošetrenú, môžete ju naplno využívať po celú sezónu od jari až do neskorej jesene. V zime je ideálne poskytnúť laviciam ochranu a zabezpečiť suché prostredie. Nie každý má možnosť vonkajšie záhradné lavice umiestniť do garáží, pivníc, a zazimovať do vnútra. V tom prípade je ideálnym riešením vybrať vhodný vonkajší ochranný obal na nábytok z kvalitného priedušného a vode-odolného materiálu.

Záhradná lavička Daisy, je dokonalou hlasickou lavičkou, ktorá pritiahne slnko priamo až k vášmu domu. Príjemné posedenie na priedomí, kde pradie mačka a vy pijete váš obľúbený čaj. Daisy je vyrobená z akáciového dreva FSC ® a vďaka svojmu dizajnu má trendový vzhľad pre interiér i exteriér. Hodí sa do moderných i tradične ladených exteriérov. Prečo si nedopriať inakosť dizajn spojenú s tradičným prírodným materiálom.

Krásna koloniálna drevená záhradná lavička JAVA je výnimočná svojim dizajnom a je vyrobená z teaku Flegt. Krásna drevorezba dodáva tejto záhradnej lavici jedinečný vzhľad. Vďaka tomu zapadne na každý vidiecky dvor a doplní Vašu chalupu, chatu, alebo dom o príjemný doplnok, kde môžete oddychovať, relaxovať a užívať si čerstvý vzduch. Avšak nesklame ani pri moderne ladených exteriérových plochách, či pri trendových bazénoch.

Záhradná lavica Lilly prepája moderný dizajn s tradičným drevom. Môžete ju iumiestniť dnu do chalupy, chaty určenej pre hostí, alebo na rodinné posedenia, pretože máte možnosť si vybrať z dvoch variantov - 2 miestnej, alebo trojmiestnej verzie. Rovnako ju môžete situovať do sviežeho priestoru vašej záhrady. Ak sa chcete skryť v poraste zelene vašej záhrady, oddychovať pod stromom, či vybrať lavičku do výklenku domu, alebo pod záhradnú pergolu s kráasnym porastom vistérií, alebo ruží a v neposlednom rade prepojiť jednoduchosť dizajnu s naturálnosťou prostredia, toto je pre vás vhodná voľba. Lavica Lilly vyrobená z akáciového dreva FSC ®.

Ak máte radi prevedenie s kovom, netradičný hliníkový rám piknikovej lavice Sydney je prirodzene prepojený a ukončený doskami z certifikovaného teakového dreva. Napriek zdanlivo robustnej konštrukcii lavica nepôsobí ťažko a svoje miesto si zaiste nájde v mnohých moderne ladených záhradách. Dostupná je v bielej a antracitovej farbe. Séria Sydney ponúka aj kombináciu v zostave so záhradnými stoličkami a stolom.

Pre pohodlie a komfort treba už len príjemnú deku, pohodlný podsedák, dekoratívny vankúš. Môžete dať na svoj prvý dojem a vybrať si krásne textílie, ktoré vám padnú do oka ako prvé na základe sviežich farieb, pestrých vzorov, ale i jednofarebnej klasiky. Avšak dobré je prizerať sa praktické vlastnosti látok, či sú vyrobené z ekologických materiálov, či sú z vodeolných látok a odpudzujú vodu, alebo naopak ju veľmi rýchlo absorbujú a hneď prepustia, čím rýchlo vyschnú a nepodliehajú tak vonkajším poveternostným vplyvom a opotrebovaniu.

Verím, že ste sa nadchli pre drevené lavičky, rovnako ako ja. Možno ste hľadali správny kúsok nábytku pre váš obľúbený priestor, avšak ste doposiaľ nenašli vhodný kus kvôli nevhodnému, umelému a nekvalitnému materiálu. Tieto lavičky vám ponúkajú praktické riešenie s krásnym dreveným prevedením, originálnu jedninečnosť a kvalitné materiály. S krásnymi doplnkami a textíliami si vytvoríte dokonalú pohodu na oddych po práci v záhrade, na už spomínane lúskanie fazuľky, viazanie cesnaku, bafkanie fajky, obľúbené hačkovanie, štrikovanie, alebo aj príjemné miesto pre vaše deti a rodinu.

Navštív so mnou aj:

Ako je to na iných chatách a chalupách: